Cos2.forumulmeu.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cos2.forumulmeu.ro

Cel mai smecher forum
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Distractie
››Televiziune
››Sport
››Filme
››Muzica
››Poze
››Jocuri
››Bancuri
››Retete culinare
››Pescuit si Vanatoare
Mica Publicitate


››Vanzari
››Cumparari
››Schimburi
››Imobiliare
››Prestari Servicii
››Locuri De Munca


Subforumuri
››Internet
››Politica
››Economie
››Legislatie
››Sanatate
››Educatie si Invatamant
››Agricultura si gradinarit
››Nunta
››Copii
››Frumusete
››Dragoste
››Monden
››Comert
››Constructi
››Diaspora
››Animale
››Religie si spiritualitate
››Astrologie si paranormal
Ultimele subiecte
» Ho Ho Ho [],(),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Legea partidelor  part 2 EmptyDum Dec 08, 2013 4:35 pm Scris de rus27

» IDM Integration
Legea partidelor  part 2 EmptySam Aug 24, 2013 12:15 am Scris de neludana2000

» Iron Man 3 [2013],(Acţiune, Aventuri, Fantastic),(Robert Downey Jr.),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Legea partidelor  part 2 EmptySam Apr 27, 2013 1:56 am Scris de RiCoRo

» canale tv
Legea partidelor  part 2 EmptyMier Apr 03, 2013 10:54 am Scris de Admin

» The Fast and the Furious 6 [2013],(Acţiune, Aventuri, Crimă, Thriller),(Dwayne Johnson, Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Legea partidelor  part 2 EmptyJoi Ian 03, 2013 3:57 am Scris de joxxer92

» Magic Mike [2012],(Biography, Comedy, Drama),(Channing Tatum, Alex Pettyfer, Matthew McConaughey, Matt Bomer, Joe Manganiello),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMier Oct 17, 2012 2:10 am Scris de Admin

» Seeking a Friend for the End of the World [2012],(Comedie, Dramă, Romantic, SF, Dragoste),(Steve Carell, Keira Knightley),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMier Oct 17, 2012 1:25 am Scris de Admin

» Madea’s Witness Protection [2012],(Comedie),(Danielle Campbell, Denise Richards, Tyler Perry),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMier Oct 17, 2012 1:16 am Scris de Admin

» The Campaign [2012],(Comedie),(Zach Galifianakis, Will Ferrell),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMier Oct 17, 2012 1:03 am Scris de Admin

» Taken 2 [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Liam Neeson),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Oct 16, 2012 8:32 am Scris de Admin

» Looper [2012],(Acţiune, SF),(Bruce Willis, Emily Blunt, Joseph Gordon-Levitt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Oct 16, 2012 8:15 am Scris de Admin

» The Expatriate [2012],(Acţiune, Thriller),(Aaron Eckhart, Liana Liberato, Olga Kurylenko),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 6:57 am Scris de Admin

» Dredd [2012],(Acţiune, SF),(Karl Urban, Lena Headey, Olivia Thirlby),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 6:32 am Scris de Admin

» Stolen [2012],(Acţiune, Thriller),(Nicolas Cage, Malin Akerman, Josh Lucas),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 6:15 am Scris de Admin

» 6 Bullets [2012],(ACŢIUNE, CRIMĂ, THRILLER),(Jean-Claude Van Damme, Bianca Bree, Kristopher Van Varenberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 5:54 am Scris de Admin

» The Bourne Legacy [2012],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weisz),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 5:12 am Scris de Admin

» Resident Evil: Retribution [2012],(Acţiune, Horror, SF, Thriller),(illa Jovovich, Sienna Guillory, Wentworth Miller, Jensen Ackles),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 5:02 am Scris de Admin

» The Possession [2012],(Horror, Thriller),(Natasha Calis, Kyra Sedgwick, Jeffrey Dean Morgan),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 4:52 am Scris de Admin

» People Like Us [2012],(Dramă),(Chris Pine, Elizabeth Banks, Olivia Wilde, Michelle Pfeiffer),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 4:42 am Scris de Admin

» Red Lights [2012],(Thriller),(Robert De Niro, Sigourney Weaver, Cillian Murphy),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 4:34 am Scris de Admin

» That’s My Boy [2012],(Comedie),(Adam Sandler, Andy Samberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 4:26 am Scris de Admin

» Arbitrage [2012],(Thriller),(Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 4:16 am Scris de Admin

» Cosmopolis [2012],(Dramă),(Robert Pattinson, Sarah Gadon, Jay Baruchel, Paul Giamatti),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 3:57 am Scris de Admin

» The Dinosaur Project [2012],(Aventuri, SF),(Natasha Loring, Matt Kane),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 3:48 am Scris de Admin

» Rock of Ages [2012],(Comedie, Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste),(Tom Cruise, Paul Giamatti, Malin Akerman),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Oct 05, 2012 3:39 am Scris de Admin

» The Magic of Belle Isle [2012],(Comedie, Drama),(Emma Fuhrmann, Madeline Carroll, Virginia Madsen),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Sept 18, 2012 7:05 am Scris de Admin

» The Five-Year Engagement [2012],(Comedie, Dragoste),(Jason Segel, Emily Blunt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Sept 18, 2012 7:02 am Scris de Admin

» Supa de rosii
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Sept 14, 2012 5:10 am Scris de Admin

» Supa de mazare cu galuste
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Sept 14, 2012 4:58 am Scris de Admin

» Paine neagra cu seminte de in
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Sept 14, 2012 2:41 am Scris de Admin

» Paine rustica cu masline
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Sept 14, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Paine cu iaurt si seminte de in
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Sept 14, 2012 2:19 am Scris de Admin

» Chec aperitiv cu masline
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Sept 11, 2012 2:28 am Scris de Admin

» Briose cu omleta si carnati
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Sept 11, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Abraham Lincoln: Vampire Hunter [2012],(Acţiune, Fantastic, Horror, Thriller),(Mary Elizabeth Winstead, Benjamin Walker),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyJoi Aug 30, 2012 4:28 am Scris de Admin

» The Expendables 2 [2012],(Actiune, Aventura, Thriller),(Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Dolph Lundgren, Jet Li),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyJoi Aug 30, 2012 3:36 am Scris de Admin

» Assassin's Bullet [2012],(Actiune, Drama, Thriller),(Christian Slater, Donald Sutherland, Elika Portnoy, Timothy Spall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Aug 14, 2012 12:31 am Scris de Admin

» Total Recall [2012],(Actiune, Aventura, SF, Thriller),(Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyDum Aug 12, 2012 10:40 pm Scris de Admin

» Citizen Gangster [2011],(Drama, Crima),(Kevin Durand, Charlotte Sullivan, Kelly Reilly, Scott Speedman, William Mapothe),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Aug 07, 2012 9:28 am Scris de Admin

» One in the Chamber [2012],(Acţiune, Thriller),(Dolph Lundgren, Cuba Gooding Jr., Billy Murray),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Aug 07, 2012 9:05 am Scris de Admin

» The Tall Man [2012],(Horror,Mister, Thriller),(Jessica Biel, Stephen McHattie, William B. Davis),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyMar Aug 07, 2012 8:54 am Scris de Admin

» The Forger [2012],(Drama),(Josh Hutcherson, Hayden Panettiere, Lauren Bacall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptySam Iul 28, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Hijacked [2012],(Acţiune, Thriller),(Dominic Purcell, Randy Couture, Vinnie Jones),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 27, 2012 10:36 am Scris de Admin

» StreetDance 2 [2012],(Dramă, Muzical, Romantic),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 27, 2012 10:30 am Scris de Admin

» Alien Origin [2012],(Horror, Sci-Fi, Thriller),(Chelsea Vincent, Peter Pedrero, Philip Coc),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 27, 2012 10:22 am Scris de Admin

» The Dark Knight Rises [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă, Thriller),(Gary Oldman, Christian Bale, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 27, 2012 10:12 am Scris de Admin

» White collar [2009],(Comedie, Crima, Drama),(Matt Bomer, Tim DeKay, Willie Garson, Tiffani Thiessen, Sharif Atkins),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 20, 2012 9:18 am Scris de Admin

» Weeds [2005],(Comedie, Crima, Drama),(Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 20, 2012 9:14 am Scris de Admin

» Veronica Mars [2004-2007],(Drama, Crima, Mister),(Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring, Francis Capra, Enrico Colantoni),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 20, 2012 9:11 am Scris de Admin

» V [2009],(Drama, SF, Thriller),(Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Gretsch, Logan Huffman, Laura Vandervoort),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Legea partidelor  part 2 EmptyVin Iul 20, 2012 9:08 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Mission: Impossible - Ghost Protocol[2011],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Tom Cruise, Paula Patton, Simon Pegg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Wrath of the Titans [2012],(Actiune, Aventura, Fantezie),(Liam Neeson, Ralph Fiennes, Sam Worthington),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
We Bought a Zoo [2012],(Comedie, Dramă),(Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Haywire [2011],(Acţiune, Thriller),(Channing Tatum, Ewan McGregor, Michael Douglas, Gina Carano),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Dark Tide [2011],(Thriller),(Halle Berry, Olivier Martinez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Coriolanus [2011],(Dramă, Istoric, Thriller),(Gerard Butler, Ralph Fiennes),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
John Carter [2012],(Acţiune, Aventuri, Fantastic, SF),(Lynn Collins, Taylor Kitsch),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Ghost Rider: Spirit of Vengeance[2012],(Acţiune, Fantastic, Thriller),(Nicolas Cage),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
One for the Money [2012],(Acţiune, Comedie, Crimă, Thriller),(Katherine Heigl, Jason O'Mara, Daniel Sunjata),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Contraband [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Mark Wahlberg, Kate Beckinsale, J.K. Simmons, Ben Foster),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Top postatori
Admin (1111)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
marius1188 (17)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
mitdrag5 (12)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
bobcristi22 (12)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
bdaniela (10)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
andrea110 (9)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
mada33mad (8)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
bebebemat (8)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
olgabyy (6)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 
rus27 (1)
Legea partidelor  part 2 I_vote_lcapLegea partidelor  part 2 I_voting_barLegea partidelor  part 2 I_vote_rcap 

 

 Legea partidelor part 2

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 1111
Data de inscriere : 26/05/2011

Legea partidelor  part 2 Empty
MesajSubiect: Legea partidelor part 2   Legea partidelor  part 2 EmptyMier Iul 04, 2012 7:11 am

Legea partidelor

Legea nr. 14/2003 a partidelor politice
Publicata in Monitorul Oficial nr. 25 din 17 ianuarie 2003

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege
CAPITOLUL V Asocierea partidelor politice
Art. 28. (1) Partidele politice se pot asocia pe baza unui protocol de asociere, constituind o alianta politica. (2) In protocolul de asociere a partidelor politice intr-o alianta politica trebuie sa se mentioneze denumirea integrala si denumirea prescurtata ale aliantei politice, precum si ale partidelor politice componente, semnul permanent al aliantei, obiectivele aliantei, modul de organizare si factorii de decizie.
(3) Prevederile art. 5 alin. (4) se aplica in mod corespunzator.
(4) Semnul permanent al aliantei politice poate fi unul propriu acesteia sau poate fi preluat de la unul dintre partidele politice componente.
Art. 29. (1) Pentru inregistrarea aliantelor politice se depun la Tribunalul Bucuresti urmatoarele documente:
a) cererea de inregistrare a aliantei politice, semnata de conducerile executive ale partidelor politice componente;
b) protocolul de asociere;
c) denumirea integrala si denumirea prescurtata ale aliantei politice;
d) descrierea semnului permanent;
e) semnul permanent sub forma grafica alb-negru si color, in anexa la protocol.
(2) Procedura prevazuta la art. 18 alin. (2) si (3) se aplica in mod corespunzator.
Art. 30. (1) Pentru aliantele politice prevederile art. 20-22 se aplica in mod corespunzator.
(2) Aliantele politice ale caror cereri de inregistrare au fost admise se inscriu in Registrul aliantelor politice.
Art. 31. In cazul in care alianta politica se va prezenta in alegeri cu liste comune, candidatii trebuie sa faca parte dintr-un partid politic membru al aliantei.
Art. 32[/b.] (1) Partidele politice pot realiza si alte forme de asociere cu formatiuni nepolitice, legal constituite, cu scopul promovarii unor obiective comune.
(2) In protocolul de constituire a formelor de asociere prevazute la alin. (1) se vor mentiona denumirea, semnul permanent - daca este cazul -, organizatiile aliate, obiectivele asocierii, modul de organizare si factorii de decizie si acesta va fi depus la Tribunalul Bucuresti, pentru a fi inscris in registrul altor forme de asociere a partidelor.
[b]Art. 33.
Partidele politice membre ale aliantelor politice sau ale altor forme de asociere isi pastreaza personalitatea juridica si patrimoniul propriu.
Art. 34. Orice modificare in componenta aliantei politice sau in protocolul de asociere se comunica la Tribunalul Bucuresti pentru inregistrare, potrivit prevederilor art. 28 si 29.
Art. 35. Obiectivele aliantelor politice, precum si modul lor de organizare trebuie sa se conformeze prevederilor art. 2 si 3, cu exceptia participarii cu candidati in alegeri, care este optionala.
Art. 36. Daca nici unul dintre partidele politice participante la scrutin nu a obtinut majoritatea absoluta in Parlament, partidele politice cu reprezentare parlamentara pot constitui coalitii pentru asigurarea guvernarii. Coalitiile nu sunt supuse inregistrarii, iar protocolul de constituire va cuprinde numai dispozitii privind asigurarea guvernarii si a sprijinului parlamentar.
CAPITOLUL VIReorganizarea partidelor politice
Art. 37. (1) Partidele politice legal constituite pot proceda la reorganizare.
(2) Reorganizarea poate consta in comasare, prin absorbtie sau fuziune, ori in divizare, totala sau partiala.
Art. 38. (1) Comasarea a doua sau mai multe partide legal constituite se realizeaza prin aprobarea protocolului de comasare de catre organele supreme de decizie ale fiecarui partid, prevazute la art. 14, in cadrul sedintei comune a acestora.
(2) In protocolul de comasare se vor mentiona in mod expres modalitatile de transfer al sumelor, bunurilor si contractelor detinute de partidele comasate, precum si procedura de garantare a continuitatii vechimii in partid a membrilor partidelor politice care fuzioneaza.
(3) In protocolul de comasare se stabileste caracterul acesteia: prin absorbtie sau prin fuziune.
Art. 39. (1) In situatia comasarii prin absorbtie, unul dintre partidele politice isi pastreaza personalitatea juridica, subrogandu-se in drepturile si obligatiile partidelor absorbite care isi inceteaza activitatea, inclusiv prin cumularea subventiilor acestora. In protocolul de comasare se va preciza care partid isi pastreaza personalitatea juridica, avand drept consecinta pastrarea denumirii integrale, a denumirii prescurtate, a semnului permanent si electoral, precum si a programului politic.
(2) Protocolul de comasare si, daca este cazul, modificarile la statutul partidului care isi pastreaza personalitatea juridica se comunica, in termen de 10 zile de la adoptarea acestora, Tribunalului Bucuresti, urmandu-se procedura prevazuta la art. 25 si 26.
(3) Partidele politice absorbite vor fi radiate din Registrul partidelor politice.
Art. 40. (1) In urma comasarii prin fuziune a unor partide politice rezulta un partid politic nou, care se subroga in drepturile si obligatiile partidelor politice care au fuzionat si care, in termen de 10 zile, trebuie sa se conformeze prevederilor art. 18, cu exceptia depunerii listei semnaturilor de sustinere.
(2) Denumirea integrala, denumirea prescurtata, semnul permanent, semnul electoral si programul politic ale noului partid pot fi noi sau pot proveni de la unul sau mai multe dintre partidele care participa la fuziune.
(3) Tribunalul Bucuresti va examina documentele depuse de partidul politic nou format din comasarea prin fuziune, potrivit prevederilor art. 20-22.
(4) Ca urmare a hotararii irevocabile a instantei de inregistrare a noului partid rezultat din comasarea prin fuziune, acesta va fi inscris in Registrul partidelor politice, iar partidele care au procedat la comasare vor fi radiate.
Art. 41. (1) Un partid politic legal constituit se poate diviza prin hotararea organului sau suprem de decizie, prevazut la art. 14. (2) Divizarea poate fi totala sau partiala.
(3) Inregistrarea partidului sau a partidelor rezultate in urma divizarii se face potrivit prevederilor art. 18-21.
(4) Eventualele modificari ale statutului partidului care isi pastreaza personalitatea juridica se comunica, in termen de 10 zile de la divizare, Tribunalului Bucuresti, urmandu-se procedura prevazuta la art. 25 si 26.
Art. 42. (1) Divizarea totala consta in impartirea intregului patrimoniu al unui partid politic care isi inceteaza existenta catre doua sau mai multe partide existente sau care iau nastere astfel.
(2) In cazul divizarii totale, prin hotararea de admitere a cererii de inscriere a ultimului partid care ia astfel fiinta se va dispune si radierea din Registrul partidelor politice de la Tribunalul Bucuresti a partidului divizat.
Art. 43. Divizarea partiala consta in desprinderea unei parti din patrimoniul unui partid politic, care isi pastreaza personalitatea juridica, si transmiterea acestei parti catre unul sau mai multe partide care exista sau care se infiinteaza in acest fel.
CAPITOLUL VII Incetarea activitatii partidelor politice
Art. 44.Un partid politic isi inceteaza activitatea prin:
a) dizolvare, prin hotarare pronuntata de Curtea Constitutionala, pentru incalcarea art. 37 alin. (2) si (4) din Constitutia Romaniei;
b) dizolvare, prin hotarare pronuntata de Tribunalul Bucuresti;
c) autodizolvare, hotarata de organele competente prevazute in statut;
d) reorganizare, in situatiile prevazute la art. 39 alin. (3), art. 40 alin. (4) sau art. 42 alin. (2).
Art. 45.Curtea Constitutionala hotaraste asupra contestatiilor care au ca obiect constitutionalitatea unui partid politic, potrivit art. 30 alin. (7), art. 37 alin. (2) si (4) si art. 144 lit. i) din Constitutie, cu procedura stabilita in Legea nr. 47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, republicata.
Art. 46. (1) Un partid politic se dizolva pe cale judecatoreasca in urmatoarele conditii:
a) cand se constata incalcarea prevederilor art. 30 alin. (7) si ale art. 37 alin. (2) si (4) din Constitutie, de catre Curtea Constitutionala, precum si ale art. 3 alin. (3) si (4) din prezenta lege;
b) cand scopul sau activitatea partidului politic a devenit ilicita ori contrara ordinii publice;
c) cand realizarea scopului partidului politic este urmarita prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
d) cand partidul urmareste alt scop decat cel care rezulta din statutul si programul politic ale acestuia;
e) ca urmare a inactivitatii constatate de Tribunalul Bucuresti conform art. 47 alin. (1);
f) ca urmare a neindeplinirii obiectivelor stabilite la art. 1 si 2, constatata de Tribunalul Bucuresti conform art. 48;
g) ca urmare a aplicarii art. 26.
(2) Cererea de dizolvare se adreseaza Tribunalului Bucuresti de catre Ministerul Public si se solutioneaza potrivit normelor de procedura stabilite la art. 26 alin. (2)-(5).
Art. 47. (1) Inactivitatea unui partid politic se poate constata in urmatoarele situatii:
a) nu a tinut nici o adunare generala timp de 5 ani;
b) nu a desemnat candidati, singur sau in alianta, in doua campanii electorale parlamentare succesive, in cel putin 18 circumscriptii electorale.
(2) Pentru partidul politic aflat in oricare dintre situatiile prevazute la alin. (1) Tribunalul Bucuresti, la cererea Ministerului Public, va constata incetarea existentei sale, cu respectarea normelor de procedura prevazute la art. 26 alin. (2)-(4).
Art. 48.(1) Neindeplinirea obiectivelor stabilite pentru un partid politic, conform art. 1 si 2, se poate constata cand un partid politic nu obtine la doua alegeri generale succesive un numar minim de voturi.
(2) Numarul minim necesar indeplinirii conditiilor prevazute la art. 1 si 2 este de cel putin 50.000 de voturi la nivel national, pentru candidaturile depuse in oricare dintre urmatoarele scrutinuri: consilii judetene, consilii locale, Camera Deputatilor, Senat.
Art. 49. Documentele privitoare la autodizolvarea partidului politic se depun, in termen de cel mult 10 zile, la Tribunalul Bucuresti, in vederea radierii din Registrul partidelor politice.
Art. 50. Dupa primirea documentelor privitoare la partidele politice care indeplinesc oricare dintre situatiile prevazute la art. 44, Tribunalul Bucuresti va proceda imediat la radierea acestora din Registrul partidelor politice.
CAPITOLUL VIII Evidenta partidelor politice si a aliantelor politice
Art. 51. (1) Registrul partidelor politice este instrumentul legal de evidenta a partidelor politice din Romania.
(2) Institutia cu drept de a opera in Registrul partidelor politice este numai Tribunalul Bucuresti.
(3) Datele din Registrul partidelor politice sunt considerate informatii de interes public.
(4) Inregistrarea si radierea partidelor politice, operate in Registrul partidelor politice, se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
Art. 52. (1) Registrul aliantelor politice este instrumentul legal de evidenta pentru aliantele politice.
(2) Prevederile art. 51 alin. (2)-(4) se aplica in mod corespunzator.
CAPITOLUL IX Dispozitii tranzitorii si finale
Art. 53. (1) Partidele politice existente la data intrarii in vigoare a prezentei legi continua sa functioneze pe baza actelor legale de inregistrare valabile la data infiintarii.
(2) In termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a prezentei legi, partidele politice existente se vor conforma prevederilor acesteia, urmand procedura judiciara stabilita la art. 18-21, sub sanctiunea radierii din Registrul partidelor politice.
(3) Termenul de 6 luni pentru inscriere este un termen de decadere.
Art. 54. (1) Denumirea integrala si denumirea prescurtata ale unui partid politic inregistrat legal, precum si semnele permanente folosite de acesta, incepand cu anul 1990, ii apartin de drept, daca le-a folosit primul, si nu pot fi insusite sau utilizate de alte partide politice inregistrate ulterior.
(2) In acceptiunea prezentei legi, sintagma semn permanent inlocuieste sintagma insemnul partidului, utilizata in Legea partidelor politice nr. 27/1996.
(3) Dispozitiile alin. (1) se aplica si aliantelor politice.
(4) Dupa expirarea termenului prevazut la art. 53 alin. (2), partidele si aliantele politice vor utiliza numai denumirea integrala si denumirea prescurtata, precum si semnul permanent inregistrate la Tribunalul Bucuresti, atat in activitatea curenta, cat si cu ocazia alegerilor.
Art. 55. Organizatiilor cetatenilor apartinand minoritatilor nationale care participa la alegeri li se aplica in mod corespunzator prevederile prezentei legi, cu exceptia art. 6, art. 10 lit. e), art. 12 alin. (1), art. 18, 19, 27, art. 46 alin. (1) lit. e) si f), art. 47, 48 si 53.
Art. 56. Legea partidelor politice nr. 27/1996, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr.87 din 29 aprilie 1996, cu modificarile ulterioare, se abroga, cu exceptia cap. VI - Finantarea partidelor politice.
Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 26 noiembrie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) si ale art. 77 alin. (2) din Constitutia Romaniei.
PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR-VALER DORNEANU
Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 16 decembrie 2002, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) si ale art. 77 alin. (2) din Constitutia Romaniei.
PRESEDINTELE SENATULUI-NICOLAE VACAROIU
Bucuresti, 9 ianuarie 2003.
Sus In jos
https://cos2.forumgratuit.ro
 
Legea partidelor part 2
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Legea partidelor part 1
» Constitutia Romaniei part 2
» Constitutia Romaniei part 1
» Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
» Katty Perry-Part of Me (Asculta melodia, vezi videoclipul online si poti descarca si melodia)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cos2.forumulmeu.ro :: Subforumuri :: Sub-Forumuri :: Politica-
Mergi direct la: