Cos2.forumulmeu.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cos2.forumulmeu.ro

Cel mai smecher forum
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Distractie
››Televiziune
››Sport
››Filme
››Muzica
››Poze
››Jocuri
››Bancuri
››Retete culinare
››Pescuit si Vanatoare
Mica Publicitate


››Vanzari
››Cumparari
››Schimburi
››Imobiliare
››Prestari Servicii
››Locuri De Munca


Subforumuri
››Internet
››Politica
››Economie
››Legislatie
››Sanatate
››Educatie si Invatamant
››Agricultura si gradinarit
››Nunta
››Copii
››Frumusete
››Dragoste
››Monden
››Comert
››Constructi
››Diaspora
››Animale
››Religie si spiritualitate
››Astrologie si paranormal
Ultimele subiecte
» Ho Ho Ho [],(),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Paine neagra cu seminte de in EmptyDum Dec 08, 2013 4:35 pm Scris de rus27

» IDM Integration
Paine neagra cu seminte de in EmptySam Aug 24, 2013 12:15 am Scris de neludana2000

» Iron Man 3 [2013],(Acţiune, Aventuri, Fantastic),(Robert Downey Jr.),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Paine neagra cu seminte de in EmptySam Apr 27, 2013 1:56 am Scris de RiCoRo

» canale tv
Paine neagra cu seminte de in EmptyMier Apr 03, 2013 10:54 am Scris de Admin

» The Fast and the Furious 6 [2013],(Acţiune, Aventuri, Crimă, Thriller),(Dwayne Johnson, Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Paine neagra cu seminte de in EmptyJoi Ian 03, 2013 3:57 am Scris de joxxer92

» Magic Mike [2012],(Biography, Comedy, Drama),(Channing Tatum, Alex Pettyfer, Matthew McConaughey, Matt Bomer, Joe Manganiello),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMier Oct 17, 2012 2:10 am Scris de Admin

» Seeking a Friend for the End of the World [2012],(Comedie, Dramă, Romantic, SF, Dragoste),(Steve Carell, Keira Knightley),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMier Oct 17, 2012 1:25 am Scris de Admin

» Madea’s Witness Protection [2012],(Comedie),(Danielle Campbell, Denise Richards, Tyler Perry),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMier Oct 17, 2012 1:16 am Scris de Admin

» The Campaign [2012],(Comedie),(Zach Galifianakis, Will Ferrell),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMier Oct 17, 2012 1:03 am Scris de Admin

» Taken 2 [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Liam Neeson),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Oct 16, 2012 8:32 am Scris de Admin

» Looper [2012],(Acţiune, SF),(Bruce Willis, Emily Blunt, Joseph Gordon-Levitt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Oct 16, 2012 8:15 am Scris de Admin

» The Expatriate [2012],(Acţiune, Thriller),(Aaron Eckhart, Liana Liberato, Olga Kurylenko),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 6:57 am Scris de Admin

» Dredd [2012],(Acţiune, SF),(Karl Urban, Lena Headey, Olivia Thirlby),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 6:32 am Scris de Admin

» Stolen [2012],(Acţiune, Thriller),(Nicolas Cage, Malin Akerman, Josh Lucas),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 6:15 am Scris de Admin

» 6 Bullets [2012],(ACŢIUNE, CRIMĂ, THRILLER),(Jean-Claude Van Damme, Bianca Bree, Kristopher Van Varenberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 5:54 am Scris de Admin

» The Bourne Legacy [2012],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weisz),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 5:12 am Scris de Admin

» Resident Evil: Retribution [2012],(Acţiune, Horror, SF, Thriller),(illa Jovovich, Sienna Guillory, Wentworth Miller, Jensen Ackles),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 5:02 am Scris de Admin

» The Possession [2012],(Horror, Thriller),(Natasha Calis, Kyra Sedgwick, Jeffrey Dean Morgan),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 4:52 am Scris de Admin

» People Like Us [2012],(Dramă),(Chris Pine, Elizabeth Banks, Olivia Wilde, Michelle Pfeiffer),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 4:42 am Scris de Admin

» Red Lights [2012],(Thriller),(Robert De Niro, Sigourney Weaver, Cillian Murphy),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 4:34 am Scris de Admin

» That’s My Boy [2012],(Comedie),(Adam Sandler, Andy Samberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 4:26 am Scris de Admin

» Arbitrage [2012],(Thriller),(Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 4:16 am Scris de Admin

» Cosmopolis [2012],(Dramă),(Robert Pattinson, Sarah Gadon, Jay Baruchel, Paul Giamatti),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 3:57 am Scris de Admin

» The Dinosaur Project [2012],(Aventuri, SF),(Natasha Loring, Matt Kane),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 3:48 am Scris de Admin

» Rock of Ages [2012],(Comedie, Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste),(Tom Cruise, Paul Giamatti, Malin Akerman),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Oct 05, 2012 3:39 am Scris de Admin

» The Magic of Belle Isle [2012],(Comedie, Drama),(Emma Fuhrmann, Madeline Carroll, Virginia Madsen),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Sept 18, 2012 7:05 am Scris de Admin

» The Five-Year Engagement [2012],(Comedie, Dragoste),(Jason Segel, Emily Blunt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Sept 18, 2012 7:02 am Scris de Admin

» Supa de rosii
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 5:10 am Scris de Admin

» Supa de mazare cu galuste
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 4:58 am Scris de Admin

» Paine neagra cu seminte de in
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 2:41 am Scris de Admin

» Paine rustica cu masline
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Paine cu iaurt si seminte de in
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 2:19 am Scris de Admin

» Chec aperitiv cu masline
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Sept 11, 2012 2:28 am Scris de Admin

» Briose cu omleta si carnati
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Sept 11, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Abraham Lincoln: Vampire Hunter [2012],(Acţiune, Fantastic, Horror, Thriller),(Mary Elizabeth Winstead, Benjamin Walker),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyJoi Aug 30, 2012 4:28 am Scris de Admin

» The Expendables 2 [2012],(Actiune, Aventura, Thriller),(Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Dolph Lundgren, Jet Li),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyJoi Aug 30, 2012 3:36 am Scris de Admin

» Assassin's Bullet [2012],(Actiune, Drama, Thriller),(Christian Slater, Donald Sutherland, Elika Portnoy, Timothy Spall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Aug 14, 2012 12:31 am Scris de Admin

» Total Recall [2012],(Actiune, Aventura, SF, Thriller),(Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyDum Aug 12, 2012 10:40 pm Scris de Admin

» Citizen Gangster [2011],(Drama, Crima),(Kevin Durand, Charlotte Sullivan, Kelly Reilly, Scott Speedman, William Mapothe),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Aug 07, 2012 9:28 am Scris de Admin

» One in the Chamber [2012],(Acţiune, Thriller),(Dolph Lundgren, Cuba Gooding Jr., Billy Murray),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Aug 07, 2012 9:05 am Scris de Admin

» The Tall Man [2012],(Horror,Mister, Thriller),(Jessica Biel, Stephen McHattie, William B. Davis),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyMar Aug 07, 2012 8:54 am Scris de Admin

» The Forger [2012],(Drama),(Josh Hutcherson, Hayden Panettiere, Lauren Bacall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptySam Iul 28, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Hijacked [2012],(Acţiune, Thriller),(Dominic Purcell, Randy Couture, Vinnie Jones),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 27, 2012 10:36 am Scris de Admin

» StreetDance 2 [2012],(Dramă, Muzical, Romantic),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 27, 2012 10:30 am Scris de Admin

» Alien Origin [2012],(Horror, Sci-Fi, Thriller),(Chelsea Vincent, Peter Pedrero, Philip Coc),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 27, 2012 10:22 am Scris de Admin

» The Dark Knight Rises [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă, Thriller),(Gary Oldman, Christian Bale, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 27, 2012 10:12 am Scris de Admin

» White collar [2009],(Comedie, Crima, Drama),(Matt Bomer, Tim DeKay, Willie Garson, Tiffani Thiessen, Sharif Atkins),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 20, 2012 9:18 am Scris de Admin

» Weeds [2005],(Comedie, Crima, Drama),(Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 20, 2012 9:14 am Scris de Admin

» Veronica Mars [2004-2007],(Drama, Crima, Mister),(Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring, Francis Capra, Enrico Colantoni),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 20, 2012 9:11 am Scris de Admin

» V [2009],(Drama, SF, Thriller),(Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Gretsch, Logan Huffman, Laura Vandervoort),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Iul 20, 2012 9:08 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Mission: Impossible - Ghost Protocol[2011],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Tom Cruise, Paula Patton, Simon Pegg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Wrath of the Titans [2012],(Actiune, Aventura, Fantezie),(Liam Neeson, Ralph Fiennes, Sam Worthington),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
We Bought a Zoo [2012],(Comedie, Dramă),(Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Haywire [2011],(Acţiune, Thriller),(Channing Tatum, Ewan McGregor, Michael Douglas, Gina Carano),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Dark Tide [2011],(Thriller),(Halle Berry, Olivier Martinez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Coriolanus [2011],(Dramă, Istoric, Thriller),(Gerard Butler, Ralph Fiennes),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
John Carter [2012],(Acţiune, Aventuri, Fantastic, SF),(Lynn Collins, Taylor Kitsch),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Ghost Rider: Spirit of Vengeance[2012],(Acţiune, Fantastic, Thriller),(Nicolas Cage),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
One for the Money [2012],(Acţiune, Comedie, Crimă, Thriller),(Katherine Heigl, Jason O'Mara, Daniel Sunjata),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Contraband [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Mark Wahlberg, Kate Beckinsale, J.K. Simmons, Ben Foster),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Top postatori
Admin (1111)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
marius1188 (17)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
mitdrag5 (12)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
bobcristi22 (12)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
bdaniela (10)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
andrea110 (9)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
mada33mad (8)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
bebebemat (8)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
olgabyy (6)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 
rus27 (1)
Paine neagra cu seminte de in I_vote_lcapPaine neagra cu seminte de in I_voting_barPaine neagra cu seminte de in I_vote_rcap 

 

 Paine neagra cu seminte de in

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 1111
Data de inscriere : 26/05/2011

Paine neagra cu seminte de in Empty
MesajSubiect: Paine neagra cu seminte de in   Paine neagra cu seminte de in EmptyVin Sept 14, 2012 2:41 am

Paine neagra cu seminte de in



Painea neagra cu seminte de in este o paine sanatoasa si delicioasa. Cand am fost in tara am cumparat o punga de faina neagra de grau Baneasa pentru ca eram foarte curioasa de calitatea acesteia si pot spune ca mi-a placut foarte mult gustul painii obtinute.

Painica este una simpla foc, fara pretentii, imbogatita cu seminte de in. Cand ma intorc in Italia (pentru ca nu mi-am luat semintele cu mine) am sa revin cu mai multe retete in care putem folosi sanatoasele seminte de in.

Ingrediente:

500 gr faina neagra de grau
100 gr faina alba
25 gr drojdie proaspata/7 gr drojdie uscata
50 gr seminte de in
1 lingurita rasa zahar/miere/malt
350-370 gr apa calduta
2 linguri ulei de masline
1 lingurita rasa sare

Daca folosim drojdie proaspata o frecam cu 1 lingurita de zahar/miere/malt si apoi o amestecam cu apa calduta (apa sa nu fie fierbinte pentru ca “ucidem” drojdia si painea nu o sa mai dospeasca).
Punem ambele tipuri de faina intr-un vas de plastic, adaugam in centru drojdia dizolvata in apa, uleiul de masline si incepem sa framantam. Cand aluatul incepe sa se compacteze, adaugam sarea si semintele de in.
Framantam pana obtinem un aluat elastic.
In functie de faina folosita e posibil sa avem nevoie de mai multa sau mai putina apa. In cazul in care mai este nevoie de apa adaugam cate 1 lingura o data si framantam. Daca mai este nevoie de faina, adaugam cate 1 lingura o data si framantam. Aluatul final nu trebuie sa se lipeasca de maini.

Acoperim vasul in care se afla aluatul cu un servet curat de bumbac si il lasam la dospit 1 ora intr-un loc ferit de curenti de aer. Dupa ce si-a dublat volumul, il rasturnam pe planul de lucru pudrat cu faina,



Formam painica noastra urmand procedeul folosit pentru painea multicereale. O asezam in tava de cuptor tapetata cu hartie de copt si o crestam din loc in loc cu un cutit f ascutit. O lasam sa dospeasca pentru inca 1 ora intr-un loc cald, ferit de curenti de aer,



Umplem o craticioara cu apa si o introducem in cuptor apoi preincalzim cuptorul la 250°C.
Introducem painea in cuptorul preincalzit si o coacem in primele 15 minute la 250°C apoi pentru inca 30 minute la 200°C.

Scoatem painea din cuptor si o lasam sa se raceasca in pozitie verticala. In acest fel, coaja va ramane crocanta si dupa ce se raceaste,



Pofta buna!!
Sus In jos
https://cos2.forumgratuit.ro
 
Paine neagra cu seminte de in
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Paine cu iaurt si seminte de in
» Paine rustica cu masline
» Lebada neagra (Cygnus atratus)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cos2.forumulmeu.ro :: Distractie :: Retete culinare :: Produse de panificatie si patiserie-
Mergi direct la: