Cos2.forumulmeu.ro
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cos2.forumulmeu.ro

Cel mai smecher forum
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola
Distractie
››Televiziune
››Sport
››Filme
››Muzica
››Poze
››Jocuri
››Bancuri
››Retete culinare
››Pescuit si Vanatoare
Mica Publicitate


››Vanzari
››Cumparari
››Schimburi
››Imobiliare
››Prestari Servicii
››Locuri De Munca


Subforumuri
››Internet
››Politica
››Economie
››Legislatie
››Sanatate
››Educatie si Invatamant
››Agricultura si gradinarit
››Nunta
››Copii
››Frumusete
››Dragoste
››Monden
››Comert
››Constructi
››Diaspora
››Animale
››Religie si spiritualitate
››Astrologie si paranormal
Ultimele subiecte
» Ho Ho Ho [],(),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyDum Dec 08, 2013 4:35 pm Scris de rus27

» IDM Integration
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptySam Aug 24, 2013 12:15 am Scris de neludana2000

» Iron Man 3 [2013],(Acţiune, Aventuri, Fantastic),(Robert Downey Jr.),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptySam Apr 27, 2013 1:56 am Scris de RiCoRo

» canale tv
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMier Apr 03, 2013 10:54 am Scris de Admin

» The Fast and the Furious 6 [2013],(Acţiune, Aventuri, Crimă, Thriller),(Dwayne Johnson, Vin Diesel, Paul Walker, Michelle Rodriguez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyJoi Ian 03, 2013 3:57 am Scris de joxxer92

» Magic Mike [2012],(Biography, Comedy, Drama),(Channing Tatum, Alex Pettyfer, Matthew McConaughey, Matt Bomer, Joe Manganiello),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMier Oct 17, 2012 2:10 am Scris de Admin

» Seeking a Friend for the End of the World [2012],(Comedie, Dramă, Romantic, SF, Dragoste),(Steve Carell, Keira Knightley),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMier Oct 17, 2012 1:25 am Scris de Admin

» Madea’s Witness Protection [2012],(Comedie),(Danielle Campbell, Denise Richards, Tyler Perry),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMier Oct 17, 2012 1:16 am Scris de Admin

» The Campaign [2012],(Comedie),(Zach Galifianakis, Will Ferrell),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMier Oct 17, 2012 1:03 am Scris de Admin

» Taken 2 [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Liam Neeson),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Oct 16, 2012 8:32 am Scris de Admin

» Looper [2012],(Acţiune, SF),(Bruce Willis, Emily Blunt, Joseph Gordon-Levitt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Oct 16, 2012 8:15 am Scris de Admin

» The Expatriate [2012],(Acţiune, Thriller),(Aaron Eckhart, Liana Liberato, Olga Kurylenko),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 6:57 am Scris de Admin

» Dredd [2012],(Acţiune, SF),(Karl Urban, Lena Headey, Olivia Thirlby),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 6:32 am Scris de Admin

» Stolen [2012],(Acţiune, Thriller),(Nicolas Cage, Malin Akerman, Josh Lucas),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 6:15 am Scris de Admin

» 6 Bullets [2012],(ACŢIUNE, CRIMĂ, THRILLER),(Jean-Claude Van Damme, Bianca Bree, Kristopher Van Varenberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 5:54 am Scris de Admin

» The Bourne Legacy [2012],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weisz),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 5:12 am Scris de Admin

» Resident Evil: Retribution [2012],(Acţiune, Horror, SF, Thriller),(illa Jovovich, Sienna Guillory, Wentworth Miller, Jensen Ackles),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 5:02 am Scris de Admin

» The Possession [2012],(Horror, Thriller),(Natasha Calis, Kyra Sedgwick, Jeffrey Dean Morgan),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 4:52 am Scris de Admin

» People Like Us [2012],(Dramă),(Chris Pine, Elizabeth Banks, Olivia Wilde, Michelle Pfeiffer),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 4:42 am Scris de Admin

» Red Lights [2012],(Thriller),(Robert De Niro, Sigourney Weaver, Cillian Murphy),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 4:34 am Scris de Admin

» That’s My Boy [2012],(Comedie),(Adam Sandler, Andy Samberg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 4:26 am Scris de Admin

» Arbitrage [2012],(Thriller),(Richard Gere, Susan Sarandon, Tim Roth),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 4:16 am Scris de Admin

» Cosmopolis [2012],(Dramă),(Robert Pattinson, Sarah Gadon, Jay Baruchel, Paul Giamatti),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 3:57 am Scris de Admin

» The Dinosaur Project [2012],(Aventuri, SF),(Natasha Loring, Matt Kane),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 3:48 am Scris de Admin

» Rock of Ages [2012],(Comedie, Dramă, Muzical, Romantic, Dragoste),(Tom Cruise, Paul Giamatti, Malin Akerman),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Oct 05, 2012 3:39 am Scris de Admin

» The Magic of Belle Isle [2012],(Comedie, Drama),(Emma Fuhrmann, Madeline Carroll, Virginia Madsen),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Sept 18, 2012 7:05 am Scris de Admin

» The Five-Year Engagement [2012],(Comedie, Dragoste),(Jason Segel, Emily Blunt),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Sept 18, 2012 7:02 am Scris de Admin

» Supa de rosii
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Sept 14, 2012 5:10 am Scris de Admin

» Supa de mazare cu galuste
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Sept 14, 2012 4:58 am Scris de Admin

» Paine neagra cu seminte de in
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Sept 14, 2012 2:41 am Scris de Admin

» Paine rustica cu masline
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Sept 14, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Paine cu iaurt si seminte de in
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Sept 14, 2012 2:19 am Scris de Admin

» Chec aperitiv cu masline
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Sept 11, 2012 2:28 am Scris de Admin

» Briose cu omleta si carnati
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Sept 11, 2012 2:25 am Scris de Admin

» Abraham Lincoln: Vampire Hunter [2012],(Acţiune, Fantastic, Horror, Thriller),(Mary Elizabeth Winstead, Benjamin Walker),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyJoi Aug 30, 2012 4:28 am Scris de Admin

» The Expendables 2 [2012],(Actiune, Aventura, Thriller),(Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Dolph Lundgren, Jet Li),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyJoi Aug 30, 2012 3:36 am Scris de Admin

» Assassin's Bullet [2012],(Actiune, Drama, Thriller),(Christian Slater, Donald Sutherland, Elika Portnoy, Timothy Spall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Aug 14, 2012 12:31 am Scris de Admin

» Total Recall [2012],(Actiune, Aventura, SF, Thriller),(Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyDum Aug 12, 2012 10:40 pm Scris de Admin

» Citizen Gangster [2011],(Drama, Crima),(Kevin Durand, Charlotte Sullivan, Kelly Reilly, Scott Speedman, William Mapothe),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Aug 07, 2012 9:28 am Scris de Admin

» One in the Chamber [2012],(Acţiune, Thriller),(Dolph Lundgren, Cuba Gooding Jr., Billy Murray),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Aug 07, 2012 9:05 am Scris de Admin

» The Tall Man [2012],(Horror,Mister, Thriller),(Jessica Biel, Stephen McHattie, William B. Davis),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyMar Aug 07, 2012 8:54 am Scris de Admin

» The Forger [2012],(Drama),(Josh Hutcherson, Hayden Panettiere, Lauren Bacall),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptySam Iul 28, 2012 10:49 am Scris de Admin

» Hijacked [2012],(Acţiune, Thriller),(Dominic Purcell, Randy Couture, Vinnie Jones),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 27, 2012 10:36 am Scris de Admin

» StreetDance 2 [2012],(Dramă, Muzical, Romantic),(),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 27, 2012 10:30 am Scris de Admin

» Alien Origin [2012],(Horror, Sci-Fi, Thriller),(Chelsea Vincent, Peter Pedrero, Philip Coc),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 27, 2012 10:22 am Scris de Admin

» The Dark Knight Rises [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă, Thriller),(Gary Oldman, Christian Bale, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 27, 2012 10:12 am Scris de Admin

» White collar [2009],(Comedie, Crima, Drama),(Matt Bomer, Tim DeKay, Willie Garson, Tiffani Thiessen, Sharif Atkins),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 20, 2012 9:18 am Scris de Admin

» Weeds [2005],(Comedie, Crima, Drama),(Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 20, 2012 9:14 am Scris de Admin

» Veronica Mars [2004-2007],(Drama, Crima, Mister),(Kristen Bell, Percy Daggs III, Jason Dohring, Francis Capra, Enrico Colantoni),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 20, 2012 9:11 am Scris de Admin

» V [2009],(Drama, SF, Thriller),(Elizabeth Mitchell, Morris Chestnut, Joel Gretsch, Logan Huffman, Laura Vandervoort),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul) + Descriere,Imagini,Trailer etc.
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Iul 20, 2012 9:08 am Scris de Admin

Subiectele cele mai active
Mission: Impossible - Ghost Protocol[2011],(Acţiune, Aventuri, Thriller),(Tom Cruise, Paula Patton, Simon Pegg),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Wrath of the Titans [2012],(Actiune, Aventura, Fantezie),(Liam Neeson, Ralph Fiennes, Sam Worthington),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
We Bought a Zoo [2012],(Comedie, Dramă),(Matt Damon, Scarlett Johansson, Thomas Haden Church),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Haywire [2011],(Acţiune, Thriller),(Channing Tatum, Ewan McGregor, Michael Douglas, Gina Carano),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Dark Tide [2011],(Thriller),(Halle Berry, Olivier Martinez),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Coriolanus [2011],(Dramă, Istoric, Thriller),(Gerard Butler, Ralph Fiennes),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
John Carter [2012],(Acţiune, Aventuri, Fantastic, SF),(Lynn Collins, Taylor Kitsch),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Ghost Rider: Spirit of Vengeance[2012],(Acţiune, Fantastic, Thriller),(Nicolas Cage),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
One for the Money [2012],(Acţiune, Comedie, Crimă, Thriller),(Katherine Heigl, Jason O'Mara, Daniel Sunjata),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Contraband [2012],(Acţiune, Crimă, Dramă),(Mark Wahlberg, Kate Beckinsale, J.K. Simmons, Ben Foster),Vezi filmul intreg online + Download Torrent (poti downloada filmul)
Top postatori
Admin (1111)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
marius1188 (17)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
mitdrag5 (12)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
bobcristi22 (12)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
bdaniela (10)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
andrea110 (9)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
mada33mad (8)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
bebebemat (8)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
olgabyy (6)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 
rus27 (1)
 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_lcap S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_voting_bar S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) I_vote_rcap 

 

  S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată)

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 1111
Data de inscriere : 26/05/2011

 S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) Empty
MesajSubiect: S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată)    S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată) EmptyVin Mai 04, 2012 9:24 am

S.R.L.


1. Ce este S.R.L.-ul? Ce presupune un S.R.L.?
SRL-ul este o forma de organizare a unei societati, alcatuita dintr-unul sau mai multi asociati, care, impreuna, pun in comun un patrimoniu (capital social) si isi aleg un obiect de activitate.

2. Ce conditii trebuie sa indeplinesc sa pot fi asociat intr-un SRL?
Nu iti cere nimeni nicio conditie speciala. Doar sa fii persoana majora, adica sa ai varsta mai mare de 18 ani.

3. Ce raspunderi am daca imi deschid un SRL?
Raspunderile (obligatiile) si nu ale tale, ci ale firmei sunt acelea legate, in primul rand, de plata taxelor si impozitelor aferente activitatii, de depunerea in termen a declaratiilor fiscale, bilanturilor, balantelor, rectificativelor, TVA-ul, samd .

O alta raspundere apare in relatiile cu tertii. Corectitudinea si cinstea serviciilor prestate, plata la termen a furnizorilor de bunuri si produse cu care lucrezi, plata salariilor si impozitelor aferente acestora la termenele convenite cu angajatii.

Asadar... raspunderile sunt aceleasi ca de zi cu zi. Acelasi lucru il faceai si cand erai un simplu cetatean. Firma trebuie privita ca o noua persoana, ca un cetatean cu drepturi si obligatii, ca si tine, omul de rand.

4. Care sunt avantajele unui S.R.L.?
asociatii raspund in limita aportului la capitalul social, subscris si varsat. Asta inseamna cu patrimoniul firmei si nu cu bunurile proprii.
capitalul social actual este modic - 200 de lei
asociatii pot decide, fara limita, cate coduri CAEN (obiecte de activitate) pot sa declare si le pot modifica oricand
exista doua optiuni pentru plata impozitului trimestrial: 3% impozit pe venit sau 16% impozit pe profit (microintreprinderi)
pot alege daca se declara platitori de TVA la infiintare sau asteapta sa atinga pragul minim al cifrei de afaceri de 119.000 RON (cel mai adesea)

5. Care sunt dezavantajele unui S.R.L.?
pot opta pentru microinteprindere (impozit pe venit de 3%), caz in care sunt obligati, in termen de 60 de zile de la nastere, sa isi angajeze un salariat
pot opta pentru microintreprindere daca nu au cifra de afaceri mai mare de 100.000 EURO,
pot opta pentru microintreprindere daca nu presteaza urmatoarele obiecte de activitate: activitati in domeniul bancar; activitati in domeniul asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii; activitati în domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului; au capital social detinut de un actionar sau asociat persoana juridica cu peste 250 angajati.
dubla impozitare a profitului:o data 3% impozit pe venit sau 16% impozit pe profit aferent firmei si 16% impozit pe dividende
dividendele se platesc in anul urmator anului in care s-a realizat profitul.

6. Cum infiintez un S.R.L?
Orice firma, si numai un S.R.L., se infiinteaza la Oficiul Registrului Comertului din orasul unde exista sediul. Reteaua birourilor ONRC se gaseste pe site-ul institutiei: www.onrc.ro Aici este locul unde va veti prezenta cu toate documentele intr-un dosar cu sina si un timbru judiciar de 0,3 bani, cumparat de la orice posta.

7. Ce acte imi trebuie sa imi infiintez un S.R.L?
dovada disponibilitate denumire. ( te duci intr-o zi la ORC si iti alegi un nume de firma si soliciti rezervarea denumirii. Platesti o taxa de rezervare si pleci acasa cu hartiuta pe care o pazesti bine)
actul constitutiv in original, semnat de toti asociatii si atestat de avocat sau autentificat la notar
declaratii pe proprie raspundere ale asociatiilor - originale - atestate de avocat sau autentificate la notar
declaratie pe proprie raspundere a administratorului - original - atestata de avocat sau autentificata la notar
specimen de semnatura al administratorului - original - autentificat de notar
dovada varsarii capitalului social - in original
copii acte identitate asociati si administrator
dovada de sediu - contract de vanzare-cumparare, comodat, inchiriere, donatie, samd.
dovada atestarii sediului - luata de la ANAF
declaratiile tip pe care le luati de la ORC, ghiseul informatii: declaratie privind vectorul fiscal, declaratia privind lipsa activitatii la sediu, etc.
Asa ca, te inarmeeeeezi cu muuuuulta rabdare si dai fuga la ORC cand este totul in dosar. Repet: muuuulta rabdaaareeee.

Alte detalii despre obiceiuri si datini le afli acolo. Desi e aceeasi procedura, sunt multe capete care le aplica. Intelegi ce vreau sa zic. smile.gif

8. Cat costa sa imi fac o firma?
Asta da intrebare... oameni buni... costurile de infiintare cresc de la zi la zi, asa ca am sa va spun, estimativ, cat costa ultima data cand am avut un astfel de drum:
taxa de disponibilitate denumire - era vreo 60 de lei, ti-o da in 2 ore
taxele de depunere dosar si alte taxe de publicare - erau parca vreo 560 de lei
redactarea/atestarea actului constitutiv si a declaratiilor - vreo 250 de lei
specimenul de semnatura - cam 60 de lei
Sa zicem ca ai ajunge pe la 1.000 lei. Cel mult. Dar mergi singurel sa nasti firma.

9. Ce ar mai trebui sa stii?
Dupa ce ti-ai depus dosarul astepti 2-3 zile pana iti ies actele. Acolo vei primi un bonuletz, ca cel de benzina. Ai maaaare grija sa nu-l pierzi! Altfel va fi foarte greu sa iti poti ridica actele cand sunt gata.

Dupa ce ai actele te poti duce sa iti faci stampila. Mica, mare, rotunda, patrata, rosie... alba, cum doresti tu. E primul tau act de dispozitie smile.gif
Apoi dai fuga iute la ANAF-ul de care apartii cu sediul si intrebi stimatele doamne de pe acolo ce declaratii trebuie sa depui, la infiintare.

10. Ce impozite sunt si cat face?
pai ai avea impozitul de 3% sau 16%, depinde ce ai ales. Eu stiu ca acum, mai de cand cu criza, s-a eliminat varianta cu 3% sa se faca iar bani multi la buget, asa ca pana cand se ridica interdictia, o sa ai doar 16% din profit, si 16% din dividente, anual.
Mai sunt si altele, sigur, dar pentru asta iti intrebi contabilul. E jobul ei asta cu taxele, nu pot sa il fur.
Apoi, fericirea vine lunar, la salarii. Uite cam cat plateste o firma pentru un angajat:

20.80% contributie la fondul de pensii(CAS)
5.2 % contributie la fondul national unic de sanatate (CASS)
0.5% contributie la fondul de somaj
0.85% contributie pentru concedii si indemnizatii
0.25% contributie la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale
0.1-...% contributie de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale in functie de codul CAEN al activitatii principale declarate.

la care se adauga:

10.5% contributie individuala de asigurari sociale (pensii -CAS)
5.5% contributie la fondul national unic de sanatate (CASS)
0.5% contributie individuala pentru somaj
16% impozit pe veniturile din salarii
banuti care se vor retine lunar din salariul angajatului, ca fond de contributie proprie.

Sus In jos
https://cos2.forumgratuit.ro
 
S.R.L.-ul (Societate cu răspundere limitată)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cos2.forumulmeu.ro :: Subforumuri :: Sub-Forumuri :: Comert-
Mergi direct la: